Piekļuves kontroles sistēma ir nepieciešama ikvienam, kurš grib būt drošs par savu īpašumu un kontrolēt darbinieku vai klientu plūsmu. Piekļuves kontroles sistēmas ļauj organizēt kontrolētu piekļuvi telpām, teritorijām un resursiem ar datorizētu sistēmu, kas nosaka personu iekļūšanu teritorijā pēc laika, vietas vai citiem parametriem. Viens no piekļuves sistēmu risinājumiem ir audio un video durvju ieejas sistēmas, kam pieejams plašs pakalpojumu spektrs – ieejas apgaismošana, vārtu un durvju atvēršana un slēgšana, tālvadības kontroles iespējas, kā arī iespēja pieslēgt novērošanas kameru. Piekļuves kontroles sistēmu iedalījums pēc pielietojuma ir šāds: maza apjoma sistēmas līdz piecām durvīm vai piekļuves punktiem; vidēja apjoma sistēmas no sešām līdz 20 durvīm vai piekļuves punktiem un liela apjoma sistēmas, kur parasti ir vairāk nekā 20 durvis vai piekļuves punkti. Piekļuves sistēmas galvenās sastāvdaļas ir sistēmas pārvaldības programmatūra, vadības un durvju kontrolieri, karšu nolasītāji, kodu ievades tastatūras, izpildmehānismi – durvju sprūdi, turniketi, barjeras, automātiskās durvis utt. Piekļuves kontroles sistēmās tiek izmantota tālāk minētie piekļuves veidi, kuri atkarībā no nepieciešamās objekta drošības pakāpes tiek lietoti sistēmu izvēlē:

  • Kods, kuru ievada uz tastatūras
  • Bezkontakta kartīte
  • Magnētiskā karte
  • Mikroprocesora karte
  • Pirkstu nospieduma nolasītājs
  • Acs radzenes nolasītājs
  • Kombinētie nolasīšanas veidi, piemēram, kods un pirkstu nospiedums

Piekļuves kontroles sistēma bieži vien tiek apvienota ar apsardzes sistēmu, tādējādi panākot šo sistēmu mijiedarbību, kuras rezultāts ir augsta drošības pakāpe.

Viena no piekļuves sistēmas sastāvdaļām ir namruņu sistēma, kas nepieciešama gadījumos, kad ēku vai teritoriju apmeklē klienti vai citas personas, kurām nav pastāvīgas piekļuves tiesības. Namruņu sistēmas tiek izvēlētas atkarībā no klienta prasībām un ēkas izmēriem. Namruņu sistēmu iespējams integrēt arī ēkā esošajā telefona centrālē, ja tāda tiek izmantota.